Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,24 stycznia
Imienieny:
Felicja, Rafał, Tymoteusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
APEL WÓJTA GMINY PIASKI
obrazek
APEL WÓJTA GMINY PIASKI O WYKASZANIE POSESJI

Mając na względzie troskę o bezpieczeństwo oraz estetyczny wygląd naszej gminy apeluję do właścicieli nieruchomości o wykaszanie traw i chwastów na swoich posesjach. Przypominam właścicielom, zarządcom, użytkownikom wieczystym oraz dzierżawcom i posiadaczom gruntów na terenie Gminy Piaski o obowiązku wykaszania traw i niszczenia chwastów na swoich nieruchomościach.
Obowiązek właściciela do utrzymania działki we właściwym stanie wynika z art.144 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wnikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. W przypadku dużej uciążliwości związanej z zachwaszczeniem nieruchomości, właściciel nieruchomości sąsiedniej może wystąpić do sądu z powództwem o zaprzestanie naruszeń, np. powołując się na fakt rozprzestrzeniania się chwastów na sąsiednią nieruchomość.
Tereny zieleni są istotnym czynnikiem decydującym o komforcie życia, a sąsiedztwo zaniedbanych, zachwaszczonych działek jest dużą uciążliwością. Zachwaszczone działki to siedlisko ślimaków, gryzoni, które znajdują się w trawie i posuszu, a rozsiewające się nasiona chwastów utrudniają utrzymanie ogrodów w sąsiedztwie nieruchomości.
Poucza się , że sprawy czystości i porządku w gminach, w tym obowiązki właścicieli nieruchomości oraz konsekwencje ich nieprzestrzegania reguluje również ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 z późn. zm.) oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piaski. Informuję ponadto, że w sytuacji gdy zachwaszczona i zarośnięta nieruchomość przyczyni się do zwiększenia zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku wykoszenia jej terenu może również rodzić odpowiedzialność karną na podstawie art., 82 Kodeksu wykroczeń, jak również być podstawą do nałożenia mandatu karnego.
W związku z powyższym apeluję o podjęcie stosownych działań, w celu uniknięcia w/w zagrożeń.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ